

Terminarz wydarzeń
Nie przegap najciekawszych wydarzeń roku!
Technologie
Informatycy z Uniwersytetu w Białymstoku opracowali modele, dzięki którym można szacować na bieżąco faktyczną liczbę chorych na COVID-19 na świecie. Wyniki są prezentowane na stronie internetowej covid-model.net.
Autor: PAP - Nauka w Polsce
Aplikacja POLCOVID-19 stworzona przez genetyków, immunologów i bioinformatyków pozwoli każdemu, anonimowo, zidentyfikować objawy zakażenia koronawirusem.
Autor: PAP - Nauka w Polsce
Walidacja skuteczności testu molekularnego na wykrywanie SARS-CoV-2 przebiegła pozytywnie.
Autor: PAP - Nauka w Polsce, Klaudia Torchała
Naukowcy z Warszawy opracowali nową, bezrozpuszczalnikową metodę enkapsulacji cząsteczek leków w materiałach porowatych typu MOF (ang. Metal-Organic Framework).
Autor: PAP - Nauka w Polsce
Coraz więcej operacji wykonuje się z pomocą robotów. O tym czy ich potrzebujemy i jak najlepiej je wykorzystać opowiada dr hab. Katarzyna Kolasa, ekspertka w dziedzinie ekonomiki zdrowia i sztucznej inteligencji w opiece medycznej.
Autor: PAP - Nauka w Polsce, Marek Matacz
Według autorów raportu nt. rynku robotyki chirurgicznej w Polsce opublikowanego przez Upper Finance i PMR branża ta ma szansę urosnąć w ciągu najbliższych czterech lat z obecnych 92 mln zł do około 500 mln zł.
Autor: PAP - Nauka w Polsce
Prof. Tomasz Koncewicz z Uniwersytetu Gdańskiego weźmie udział w programie badawczym Princeton University – The Program in Law and Public Affairs (LAPA)
Stworzenie wirtualnego modelu serca o prawidłowej anatomii i z wadami, z którymi muszą się mierzyć lekarze, zakłada projekt „Wirtualne serce”
Autor: Anna Gumułka (PAP)
Powstał pierwszy doustny środek na jaskrę, niebezpieczną chorobę oczu. Koncepcja tabletki z cytykoliną, powstrzymującą śmierć komórek siatkówki oka, powstała w Lublinie.
Autor: PAP - Nauka w Polsce
Chińczycy prowadzą pilotażowy program eugeniczny, którego zadaniem będzie wyeliminowanie wielu chorób ze społeczeństwa. W tym celu wykorzystują specjalną technikę.
Autor: Nature