

Terminarz wydarzeń
Nie przegap najciekawszych wydarzeń roku!
Technologie
Duża część społeczeństwa obawia się, że szczepionki te mogą być „niebezpieczne”. Przyczyną jest szybkie tempo ich wprowadzenia. Specjaliści uspokajają.
Autor: PAP Nauka w Polsce
Próba stworzenia modelu komputerowego do monitorowania chorych na SM, a także symulowania dalszego przebiegu choroby w oparciu o rzeczywiste wyniki pacjentów.
Autor: Francesco Pappalardo, Giulia Russo, Marzio Pennisi, Giuseppe Alessandro Parasiliti Palumbo, Giuseppe Sgroi, Santo Motta, Davide Maimone
Nową metodę badania ważnych biologicznie struktur DNA przedstawili naukowcy z UW.
Autor: PAP - Nauka w Polsce
W Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie wszczepiono pierwszy w Polsce defibrylator, który łączy się ze smartfonem pacjenta, wykorzystując technologię bluetooth.
Autor: PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki
Cienką i lekką jak kartka papieru sondę, która monitoruje EKG pracy bijącego serca podczas operacji kardiologicznych, opracował polski start-up Heart Sense. W tworzeniu sondy wykorzystano m.in grafen.
Autor: PAP - Nauka w Polsce
Zespół naukowców z gdańskich uczelni opracował innowacyjną technologię pomocną w tworzeniu m.in. rekombinowanych szczepionek nowej generacji. Obecnie technologia jest wykorzystywana do prac nad szczepionką przeciwko COVID-19.
Autor: PAP - Nauka w Polsce, Anna Kisicka
Naukowcy z Trójmiasta opracowali prosty kalkulator ryzyka śmierci w przypadku zakażenia COVID-19. Przelicznik uwzględnia wiek, płeć danej osoby oraz cztery kluczowe typy chorób współistniejących.
Autor: PAP - Nauka w Polsce, Anna Kisicka
Polski symulator USG płuc został nagrodzony grantem dla innowacji na rzecz medycyny i opieki zdrowotnej EIT Health. Dostępne w internecie symulacje pomogą szkolić personel medyczny w zakresie diagnozowania schorzeń płuc.
Autor: PAP - Nauka w Polsce
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opracują narzędzie informatyczne, które w oparciu o konkretne dane kliniczne pacjenta pomoże w ocenie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.
Autor: PAP - Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka
Najnowsze badania polsko-słowackie pokazują, że kleszcze - zwłaszcza będące nosicielami groźnych patogenów - są przyciągane przez promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości 900 MHz.
Autor: PAP - Nauka w Polsce