
Terminarz wydarzeń
Nie przegap najciekawszych wydarzeń roku!
Terapie
Nad środkiem do naskórnego stosowania, który pomógłby w terapii osteoporozy, pracują naukowcy m.in. Politechniki Warszawskiej. Mógłby być alternatywą dla stosowanej obecnie doustnej terapii osteoporozy.
Autor: PAP Nauka w Polsce
Polski Bank Komórek Macierzystych rozpoczął właśnie badanie kliniczne, którego celem jest opracowanie innowacyjnego produktu leczniczego terapii zaawansowanej (ATMP), opartego na komórkach mezenchymalnych z galarety Whartona (WJ-MSC).
Decyzją ministra zdrowia dr Adama Niedzielskiego rusza w Polsce szeroki program rehabilitacji postcovidowej. Skorzystać z niego będą mogli wszyscy z problemami wydolności zarówno fizycznej, jak i oddechowej.
Autor: Ministerstwo Zdrowia
Pierwszych dwóch pacjentów cierpiących na stwardnienia zanikowe boczne (ALS) zostało poddanych terapii komórkowej, w której wykorzystano komórki mezenchymalne. W ramach badań klinicznych ma być w ten sposób leczonych 20 chorych.
W ostatnim czasie standard opieki nad pacjentami z łuszczycą znacząco się poprawił. Jak Polska wygląda w tym zakresie na tle innych krajów Europy? Jakie mamy jeszcze niezaspokojone potrzeby?
Autor: Medexpress
Eksperci podczas konferencji podsumowującej dwa lata refundacji nusinersenu- pierwszego leku stosowanego w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni- podkreślali, że Polska jest europejskim liderem w zakresie leczenia SMA.
Autor: Medycyna Praktyczna
Otrzymano zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych preparatu do leczenia COVID-19, opracowanego przez spółkę Biomed w Lublinie na bazie osocza ozdrowieńców.
Autor: PAP Nauka w Polsce
Eksperci Agencji Badań Medycznych ocenili, że leczenie remdesivirem i osoczem ozdrowieńców zdaje się być metodami, które należy uwzględnić w standardzie leczenia COVID-19, przy jednoczesnej bieżącej weryfikacji badań w tym zakresie.
Autor: PAP Nauka w Polsce
System opieki zdrowotnej musi iść w kierunku wykonywania masowo testów na obecność koronawirusa – powiedział PAP prof. dr hab. n. med. Krzysztof Książek z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Autor: PAP Nauka w Polsce
Wysoka liczba zgonów to efekt wzrostu zachorowań sprzed dwóch tygodni.
Autor: PAP Nauka w Polsce