
Terminarz wydarzeń
Nie przegap najciekawszych wydarzeń roku!
Technologie
Łukasiewicz i Narodowy Instytut Leków podpisały porozumienie dotyczące bliskiej współpracy naukowo-badawczej przy innowacyjnych technologiach wykorzystywanych w farmakologii. ]
Autor: lukasiewicz.gov.pl
Niektórzy eksperci twierdzą, że następuje przejście od systemu lekarz-pacjent do relacji lekarz-technologia-pacjent.
Autor: rynekzdrowia.pl
Eksperci z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie współpracując z Grupą casusBTL stworzyli aplikację służącą do analizy objawów zakażenia koronawirusem. Platforma ta umożliwia świadczenie kompleksowych usług telemedycznych.
Autor: rynekzdrowia.pl
26 października to Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Z tego powodu w ramach kampanii „Solidarnie dla transplantacji” powstały dwie wirtualne wystawy, których celem jest wprowadzenie w świat transplantologii.
Autor: gov.pl
Duża część społeczeństwa obawia się, że szczepionki te mogą być „niebezpieczne”. Przyczyną jest szybkie tempo ich wprowadzenia. Specjaliści uspokajają.
Autor: PAP Nauka w Polsce
Próba stworzenia modelu komputerowego do monitorowania chorych na SM, a także symulowania dalszego przebiegu choroby w oparciu o rzeczywiste wyniki pacjentów.
Autor: Francesco Pappalardo, Giulia Russo, Marzio Pennisi, Giuseppe Alessandro Parasiliti Palumbo, Giuseppe Sgroi, Santo Motta, Davide Maimone
Nową metodę badania ważnych biologicznie struktur DNA przedstawili naukowcy z UW.
Autor: PAP - Nauka w Polsce
W Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie wszczepiono pierwszy w Polsce defibrylator, który łączy się ze smartfonem pacjenta, wykorzystując technologię bluetooth.
Autor: PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki
Cienką i lekką jak kartka papieru sondę, która monitoruje EKG pracy bijącego serca podczas operacji kardiologicznych, opracował polski start-up Heart Sense. W tworzeniu sondy wykorzystano m.in grafen.
Autor: PAP - Nauka w Polsce
Zespół naukowców z gdańskich uczelni opracował innowacyjną technologię pomocną w tworzeniu m.in. rekombinowanych szczepionek nowej generacji. Obecnie technologia jest wykorzystywana do prac nad szczepionką przeciwko COVID-19.
Autor: PAP - Nauka w Polsce, Anna Kisicka