MedicalGuidelines.pl poleca:

Wytyczne Diagnostycznoterapeutyczne dla Lekarzy POZ - Pacjent z łagodnym rozrostem stercza i chorobami współistniejącymi
Czasopismo Medical Cases- nr 1 sierpień 2015
Piksel

Newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się a co tydzień dowiesz się co nowego!

Terminarz wydarzeń

Nie przegap najciekawszych wydarzeń roku!


Galerie

Międzynarodowe Targi Medyczne WIHE 2016
6 października zakończyły się Międzynarodowe Targi Medyczne WIHE 2016. W przestrzeni targowej warszawskiego EXPO XXI blisko 90 wystawców z 10 krajów świata ( m. in. Chin, Ukrainy, Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii) zaprezentowało swoje najnowsze produkty i osiągnięcia technologiczne. Największym zainteresowaniem cieszyły się konferencje związane z prawem, pozyskiwaniem funduszy, ale także modernizacją szpitali i nowoczesnymi technikami w anestezjologii i intensywnej terapii.

 
II Interdyscyplinarna Konferencja Środowisk Medycznych
II Interdyscyplinarna Konferencja Środowisk Medycznych odbyła się w dniach 13 – 15.10.2016 r. w Hotelu 500 w Zegrzu. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak. Tematem przewodnim spotkania było działanie i współpraca zespołów interdyscyplinarnych w najbardziej wymagających dziedzinach medycyny. Konferencja, dzięki swojej złożonej formie pomogła zbudować relacje wpływające na usprawnienie systemu opieki podczas wydarzeń kryzysowych. Biorąc pod uwagę tak duże zdarzenia organizowane w Polsce, jak Szczyt NATO czy Światowe Dni Młodzieży wiadomo, że służby muszą ze sobą współpracować. Muszą poznawać procedury, szybciej rozpoznawać swoje zadania, lepiej się rozumieć – mówi Jarosław Rybak, kierownik Biura Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego. Powinni wiedzieć kto, co i w jakiej sytuacji robi, i jakim sprzętem dysponuje. Temu ma służyć ta konferencja, abyśmy się spotkali, poznali i wymienili doświadczeniami – dodaje. Podczas pierwszego dnia uczestnicy mogli podziwiać na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki dynamiczny pokaz udzielania pomocy przez służby ratowniczo-techniczne w czasie wypadku drogowego połączonego z wyciekiem substancji niebezpiecznych. Wojskowa Straż Pożarna z Centrum Szkolenia łączności i Informatyki oraz specjalistyczne jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Warszawy: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 6, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, Specjalistyczna Sekcja Ratownictwa Medycznego nr 8, a także Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza nr 9. W piątek 15 października podjęto tematy związane bezpośrednio ze współpracą pomiędzy służbami. Podczas pierwszej sesji mówiono przede wszystkim o działaniach w sytuacjach kryzysowych takich jak katastrofy budowlane, trzęsienia ziemi czy zagrożenia biologiczne. Druga sesja skupiała się na zagadnieniach związanych z zabezpieczeniem medycznym zdarzeń masowych i katastrof. Mówiono o tym co łączy medycynę wojskową i służby mundurowe z medycyną cywilną. W trakcie dnia zorganizowane zostały warsztaty, podczas których uczestnicy ćwiczyli tamowanie krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego. W trakcie ostatniej piątkowej sesji mówiono o organizacji działania służb podczas zdarzeń masowych. W sobotę uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji na temat samego postępowania zabiegowego. Rozmawiano między innymi o priorytetach leczenia chirurgicznego rannych, obrażeniach narządu ruchu, układu nerwowego, a także intensywnej terapii pacjentów z mnogimi obrażeniami. Na zakończenie konferencji Goście wysłuchali wykładów podejmujących tematy psychologiczne. Rozważano jak rozpoznać nowe substancje psychoaktywne oraz w jaki sposób postępować z agresywnym pacjentem. Nie pominięto także problematyki budowania zespołu, czy wypalenia zawodowego. W konferencji wzięło udział 120 osób. Organizator: Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie

 
V Debaty Zdrowie Polek i Polaków według Medicalguidelines - rak nerki, rak pęcherza moczowego
Dnia 1 października miało miejsce spotkanie z cyklu "Debaty Zdrowie Polek i Polaków według Medicalguidelines - rak nerki, rak pęcherza moczowego". Zainteresowaniem przybyłych lekarzy cieszyła się zarówno sesja poświęcona nowotworowi pęcherza moczowego, jak i sesja dotycząca raka nerki. Żywa dyskusja toczona podczas studium przypadku klinicznego, w której zaproszeni Eksperci starali się odpowiedzieć na pytanie: Jak można prowadzić pacjenta z przerzutowym rakiem nerki w polskiej rzeczywistości, aby zachować jakość życia i uzyskać maksymalne przeżycie, zakończyła obrady.

 
III Debaty Zdrowie Polek i Polaków według Medicalguidelines - Nietrzymanie moczu
Dnia 26 czerwca 2015 miało miejsce 2 spotkanie z cyklu "Debaty Zdrowie Polek i Polaków według Medicalguidelines - Nietrzymanie moczu".

 
VII Warszawskie Seminarium Neurourologii
Czy w Polsce stać nas na leczenie pęcherza neurogennego? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy VII Warszawskiego Seminarium Neurourologii, które odbyło się 28.11.2015 r. Problem pęcherza neurogennego dotyczy około 50000 pacjentów w Polsce i są to pacjenci zapomniani. Zbyt nieliczni, zbyt mało mobilni (bo przykuci do wózków inwalidzkich), zbyt chorzy (bo popuszczający mocz) by zwrócić na siebie uwagę. Dlatego podczas Seminarium miała miejsce konferencja prasowa poświęcona problemowi wykluczenia pacjentów z pęcherzem neurogennym z osiągnięć współczesnej medycyny w Polsce. Konferencję prowadził prof. Marek Sosnowski, konsultant krajowy w dziedzinie urologii. Ponadto w konferencji udział wzięli: prof. Piotr Radziszewski (urolog, przewodniczący Seminarium, członek Narodowej Rady Rozwoju), dr. Michał Maternik (nefrolog dziecięcy), p. Elżbieta Betlej (Prezes Stowarzyszenia Pacjent Polski) i p. Robert Jagodziński (członek Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, sam od lat zmagający się z pęcherzem neurogennym).

 
II Debaty Zdrowie Polek i Polaków według Medicalguidelines - Kobieta 2015
Szanowni Państwo składamy wszystkim uczestnikom, sponsorom, wystawcom oraz partnerom serdeczne podziękowania za udział w II edycji debaty „Zdrowie Polek i Polaków według Medicalguidelines – Kobieta 2015”. W dniu 16 października 2015 r. do hotelu Lord przybyło ponad 80 uczestników: lekarzy urologów, ginekologów, studentów medycyny, fizjoterapeutów oraz przedstawicieli firm sektora medycznego i nie tylko. Program obejmował trzy bloki tematyczne. W bloku UROGINEKOLOGIA przeglądu najważniejszych wytycznych dokonali prof. Ewa Barcz i prof. Piotr Radziszewski. Uczestnicy z zainteresowaniem przysłuchiwali się prezentowanym przez rezydentów przypadkom klinicznym i zadawali wiele pytań. Padły również pytania do fizjoterapeuty – mgr. Piotra Basisty. Profesor Grzegorz Panek przybliżył kluczowe wytyczne w bloku ONKOLOGIA. Przedstawione przypadki kliniczne poddano pod burzliwą dyskusję. Rezydenci odpowiedzieli na szereg pytań i rozwiali wszystkie wątpliwości dotyczące sposobu postępowania i prowadzenia terapii u pacjentek. W bloku PERINATOLOGIA prof. Mirosław Wielgoś dokonał skrótowego przeglądu istotnych wytycznych, a rezydenci pokazali ciekawe przypadki kliniczne. Uczestnicy porównywali zaprezentowane sposoby postępowania ze swoimi doświadczeniami w praktyce klinicznej. Każdy mógł zabrać głos, zadać pytanie czy podzielić się swoim doświadczeniem. Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Wierzymy, że kolejne odsłony „Zdrowie Polek i Polaków według Medicalguidelines” dedykowane różnym grupom specjalistów spełnią oczekiwania i wpłyną na jakość opieki zdrowotnej w Polsce.

 
Debaty Zdrowie Polek i Polaków według Medicalguidelines - Nietrzymanie moczu
W 2015 roku zainaugurowaliśmy debaty o zdrowiu Polek i Polaków, odchodzące od tradycyjnej formuły kongresowo-zjazdowej, łamiące pewien ustalony konwenans wykładów ex cathedra podczas zjazdów naukowych. Postanowiliśmy, że wszyscy będziemy zarówno Uczestnikami, jak i Wykładowcami. Podczas dwóch debat, które odbyły się w tym roku, wspólnie dyskutowaliśmy o nietrzymaniu moczu, uroginekologii, onkologii ginekologicznej i perinatologii. Wymienialiśmy poglądy, broniliśmy swoich stanowisk... lub je weryfikowaliśmy. Dużo się nauczyliśmy, bo jak powiedział Seneka „ucząc innych, uczymy siebie".

 
I Warszawskie Seminarium UroRadioOnkologii - Rak Stercza
Szanowni Państwo, W imieniu Komitetu Naukowego składamy wszystkim uczestnikom, sponsorom, wystawcom oraz partnerom serdeczne podziękowania za udział w II Warszawskim Seminarium UroRadioOnkologii – Rak Stercza poświęconym holistycznemu leczeniu pacjentów z rakiem stercza, które odbyło się dnia 2.04.2016 r. w Airport Hotel Okęcie przy ulicy 17 Stycznia 24. Wydarzenie zgromadziło 200 uczestników: lekarzy specjalistów (m.in.: urologów, radioterapeutów, onkologów), a także pielęgniarek i pacjentów. Podczas Seminarium podjęto tematy obejmujące współpracę radioterapeuty, urologa oraz onkologa w zakresie diagnostyki i leczenia pacjenta z nowotworem wysokiego ryzyka. Poruszono najważniejsze, najbardziej interesujące obecnie zagadnienia dotyczące diagnostyki i leczenia raka stercza. Odbyły się ciekawe debaty eksperckie, a ponadto sesja interaktywna z przypadkami klinicznymi. Oprócz sesji głównej miały miejsce sesje satelitarne dla pielęgniarek urologicznych i onkologicznych oraz członków stowarzyszeń pacjenckich. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Ożywioną dyskusję prowadzono podczas sesji na temat leczenia raka nerki. Wyczerpujący program naukowy z pewnością spełnił oczekiwania uczestników, a ponadto dostarczył najnowszej wiedzy z zakresu holistycznego leczenia chorych z rakiem prostaty.

 
Pierwsza mikrochirurgiczna operacja podwiązania żylaków powrózka nasiennego
Dnia 24.02.2015 roku w Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej, zespół operujący w składzie: dr hab. Piotr Dobroński, lek. med. Łukasz Kupis oraz prof. Piotr Radziszewski i pielęgniarka operacyjna Krystyna Madejska, wykonali pierwszą w Klinice mikrochirurgiczną operację podwiązania żylaków powrózka nasiennego. Jest to rozpoczęcie ery zabiegów mikrochirurgicznych w Klinice Urologii. Zabiegi te są stosowane, mi.in. w leczeniu niepłodności męskiej.

 
VI Warszawskie Seminarium Neurourologii
W dniu 20.12.2014 r. w salach konferencyjnych Airport Hotel Okęcie odbyło się VI Warszawskie Seminarium Neurourologii dotyczące holistycznego podejścia do leczenia pacjentów z zaburzeniami czynności dolnych dróg moczowych. Organizatorem Seminarium była Klinika Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a przewodniczącym Komitetu Naukowego był prof. Piotr Radziszewski. Konferencja zgromadziła ponad 300 lekarzy specjalistów, w tym: urologów, ginekologów, neurologów oraz lekarzy rodzinnych z kraju i zagranicy, a także pielęgniarek i fizjoterapeutów. Prelegentami byli uznani w Polsce specjaliści m.in.: prof. Włodzimierz Baranowski, prof. Andrzej Borkowski, prof. Tomasz Rechberger, prof. Marek Sosnowski oraz prof. Jarosław Sławek. Nie zabrakło również międzynarodowych autorytetów: prof. Emmanuela Chartier-Kastlera, prof. Erica Wespes`a, prof. Marcusa Drake`a. Podczas tegorocznego Seminarium podjęto tematy obejmujące kliniczną analizę SWOT technik zabiegowych w neurourologii oraz neuroginekologii. Poruszono najważniejsze i najbardziej interesujące obecnie zagadnienia dotyczące zaburzeń erekcji oraz wytrysku, dolnych dróg moczowych, a także pęcherza nadreaktywnego. Oprócz sesji głównej z wykładami i debatami miały miejsce pokazy wideo technik operacyjnych. Sesje satelitarne dla pielęgniarek oraz rehabilitantów cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ożywioną dyskusję na temat właściwej opieki nad pacjentami z pęcherzem nadreaktywnym i neurogennym w Polsce prowadzono podczas panelu dyskusyjnego, w którym wzięli udział pacjenci, a także dziennikarze. Obrady zakończyły się energetycznym koncertem bożonarodzeniowym chóru The Gospel Time.

 
Ogólnopolskie warsztaty z technik samocewnikowania dla trenerów i pacjentów
W 2014 roku odbywają się szkolenia dla pacjentów z urazami rdzenia kręgowego oraz instruktorów Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Spotkania dotyczą najważniejszych zagadnień urologicznych i metod opróżniania pęcherza moczowego, a szczególnie samocewnikowania jako złotego standardu rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Urologiczne. Szkolenia prowadzi prof. Piotr Radziszewski.

 
NanoKnife
W Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Szpitala Klinicznego "Dzieciątka Jezus" w Warszawie 10 czerwca 2014 roku prof. dr hab. n. med. Piotr Radziszewski przy użyciu najnowocześniejszego urządzenia NanoKnife przeprowadził unikatową operację zniszczenia samego nowotworu prostaty. Zastosowana metoda pozwoliła na zachowanie pozostałej części narządu.

 
Szkoła diagnostyki i leczenia raka gruczołu krokowego - biopsja stercza
W dniu 23.05.2014 r. w Katedrze i Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się „Szkoła diagnostyki i leczenia raka gruczołu krokowego – biopsja stercza”w Akademii „Warsztaty z biopsji”. Dr n. med. Elżbieta Keller i dr n. med. Tomasz Borkowski z kierownikiem merytorycznym, prof. dr hab. n. med. Andrzejem Borkowskim na czele, w części wykładowej przybliżyli najnowsze informacje z zakresu: optymalizacji wskazań do biopsji stercza, jej technicznych aspektów, aktualnej hormonoterapii raka stercza, a także postępowania w przypadku biopsji negatywnej. Szczególną uwagę poświęcono roli leczenia operacyjnego zaawansowanego raka stercza. Dr Elżbieta Keller poprowadziła zajęcia z praktycznej nauki biopsji z udziałem pacjentów.

 
"Polska wersja Indeksu Funkcji Seksualnej Kobiety"
6 grudnia 2013 w hotelu Novotel Centrum odbyła się konferencja Naukowa pt. "Seksualność Kluczem do Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego Pary. Polska Wersja Indeksu Funkcji Seksualnej Kobiety".

 
IV Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa Psychodebiuty
IV Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa Psychodebiuty odbyła się w dniach 6 - 7 grudnia 2013 r. Tak jak trzy poprzednie edycje, konferencja miała na celu promowanie pierwszych prób badawczych młodych adeptów psychologii oraz doktorantów. Misją konferencji jest stworzenie przestrzeni do dyskusji nad nowymi trendami w aktualnych badaniach oraz promowanie psychologii jako nauki.

 
II Kongres Prawa Medycznego
Około 200 prawników oraz osób wykonujących zawody medyczne uczestniczyło w II Ogólnopolskim Kongresie Prawa Medycznego, który odbył się w dniach 3-4 grudnia 2013 roku. Wydarzenie zorganizowało Polskie Towarzystwo Prawa Medycznego we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, Medycznym Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ oraz Okręgową Radą Lekarską w Krakowie.

 
Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej 2012 w Karpaczu
Galeria z Kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej (24-26 maja 2012 - KARPACZ).

 
V Ogólnopolska Konferencja "Kontrowersje w pediatrii" 2012
W dniach od 3 do 4 lutego 2012 r. w Auditorium Maximum UJ odbyła się V Ogólnopolska Konferencja "Kontrowersje w pediatrii", zorganizowana przez Klinikę Chorób Dzieci Katedry Pediatrii Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii UJ CM. W spotkaniu wzięli udział lekarze pediatrzy z całej Polski. Konferencja była okazją do dyskusji na temat leczenia atopowego zapalenia skóry u dzieci, zagadnienia stosowania glikokortykosteroidów w różnych schorzeniach oraz postępowania w przypadku choroby refluksowej (GERD). Fot. Anna Wojnar

 
II Konferencja E-M@rketing & Online Strategies for Pharma
II Konferencja e-marketing & online strategies for Pharma - Skuteczne wsparcie sprzedaży za pomocą nowych mediów odbyła się w dniach 15-16 listopada 2011 w Hotelu Courtyard by Marriott, Warszawa. To była już druga konferencja poświęcona marketingowi internetowemu na polu farmacji. Organizatorzy oczywiście nie zawiedli i otrzymaliśmy olbrzymią dawkę wiedzy o marketingu w sieci. Byliśmy obecni na tym wydarzeniu, prezentując swoje najmłodsze dziecko: Portal Medyczny Medical Guidelines. Platforma ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom lekarzy, farmaceutów, firm farmaceutycznych oraz sprzętu medycznego. To wielka baza wiedzy, która zawierać będzie informacje pilnie poszukiwane przez lekarzy w ich codziennej pracy, między innymi: wytyczne medyczne, artykuły o nowych terapiach , technologiach i programach terapeutycznych, filmy z operacji, zabiegów oraz wideorelacje z konferencji innych wydarzń. Zapraszamy już wkrótce!