MedicalGuidelines.pl poleca:

Wytyczne Diagnostycznoterapeutyczne dla Lekarzy POZ - Pacjent z łagodnym rozrostem stercza i chorobami współistniejącymi
Czasopismo Medical Cases- nr 1 sierpień 2015
Terminarz wydarzeń

Nie przegap najciekawszych wydarzeń roku!


Piksel

Wpływ pandemii na matki i niemowlęta

Opublikowano:

Link :Do tego jaki wpływ na kobiety w ciąży i rozwój dzieci będzie miał dodatkowy stres związany z pandemią odnosi się Amanda Venta, profesor psychologii na Uniwersytecie w Houston, w badaniu opublikowanym w Child Psychiatry & Human Development.

Badania wyraźnie wskazują na negatywny związek jaki wywołuje stres i izolacja od reszty społeczeństwa w okresie przed- i poporodowym na zdrowie psychiczne matki oraz dobrobyt dziecka w różnych okresach rozwoju. "Układ odpornościowy ciężarnej kobiety przekłada się na jej dziecko, więc kiedy uwalnia zapalne cytokiny, które mogą być odpowiedzią na stres, te są przekazywane do dziecka zarówno przed urodzeniem, jak i przez mleko matki" – komentuje Venta, a to może „zwiększać ryzyko późniejszych problemów rozwojowych”.

Venta powołuje się również na badania "Project Ice Storm", w których badano skutki ekspozycji macicy na stres prenatalny, wywołany w 1998 roku w Quebec przez burzę lodową, która pozostawiła miliony ludzi bez energii elektrycznej na nawet 40 dni. Późniejsze badania kontrolne u dzieci do 19. roku życia wykazały znaczący wpływ na temperament, zachowanie, rozwój motoryki, rozwój fizyczny, IQ i rozwój języka.

I choć nie ma jeszcze aktualnych danych łączących stres matek podczas pandemii COVID-19 z wynikami niemowląt, według Venty to najwyższy czas na dokładne badania, aby zrozumieć długofalowe ryzyko jakie niesie pandemia oraz zidentyfikować czynniki ochronne, które mogą być wykorzystane w celu złagodzenia niekorzystnych skutków. Jednocześnie podkreśla wagę wsparcia i relacji kobiety ciężarnej z jej partnerem, rodziną, a nawet lekarzem prowadzącym.


powrót