MedicalGuidelines.pl poleca:

Wytyczne Diagnostycznoterapeutyczne dla Lekarzy POZ - Pacjent z łagodnym rozrostem stercza i chorobami współistniejącymi
Czasopismo Medical Cases- nr 1 sierpień 2015
Terminarz wydarzeń

Nie przegap najciekawszych wydarzeń roku!


Piksel

Smog może wpływać na rozwój choroby Alzheimera

Opublikowano:

Autor:Zanieczyszczenia powietrza mogą mieć istotny wpływ na wzrost zagrożenia chorobą Alzheimera. Naukowcy z University of California w San Francisco dowodzą, że według najnowszych badań smog zwiększa ryzyko powstawania w mózgu tzw. złogów białkowych.


Takie wnioski zostały wysunięte po badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Badanie obejmowało osoby starsze z objawami demencji. Na tej podstawie dostrzeżono zależność, że im bardziej zanieczyszczone było powietrze w rejonie ich zamieszkania, tym większe było ryzyko, że w ich mózgu pojawiały się tzw. złogi amyloidowe. Są one uznawane za kluczowy objaw choroby Alzheimera.


Po przeprowadzeniu badania okazało się, że osoby zamieszkujące na obszarach większego zanieczyszczenia powietrza, mają o 10 proc. większe ryzyko pojawienia się uszkodzeń wskazujących na chorobę Alzheimera.


„Ekspozycja na pyły zawieszone PM2,5 nawet w ilościach nieprzekraczających normy, przyczynia się do pojawienia się procesów zapalnych. W miarę upływu czasu dotyka to mózgu na wiele różnych sposobów, w tym przyspiesza powstawanie złogów amyloidowych. Efekt widać nawet w sytuacji, gdy bezwzględne stężenie pyłów PM2,5 nie jest szczególnie wysokie.” - tłumaczy pierwszy autor pracy- dr Leonardo Iaccarino.


powrót